
Головне про актуальне/Дії в НС




Інформаційна довідка щодо поведінки у разі виникнення раціаційної аварії


Як пояснити дитині правила безпеки під час атаки дронів-камікадзе: покрокова інструкція

Дрони-камікадзе – нова небезпечна зброя, від якої наразі потерпають українці. У батьків та вчителів не завжди є можливість 100% часу бути поруч із дитиною. Тому просто необхідно, щоб діти були свідомі небезпеки і знали, що робити в критичних ситуаціях. Підготували для вас інструкцію, як простою мовою розказати дитині про нову загрозу і які дії допоможуть у небезпечній ситуації.
Як дізнатись, що летить дрон-камікадзе?
Під час прольоту дрон видає гучні звук. Це нагадує:
✔ гудіння старого мопеда;
✔ звук газонокосарки;
✔ звук двигуна без глушника;
Із землі «шахід» має вигляд чорного трикутника.
Що робити, якщо атака дронами застала дитину у приміщенні, а поруч немає дорослих?
✔ Щойно атака почалася – необхідно спустися в підвал (якщо він є) або на нижні поверхи будівлі.
✔ Або ж можна переховуватися в кімнаті з опорними стінами або на сходових клітинах. Дитині слід закрити вуха долонями та відкрити рот, щоб уберегтися від контузії.
Якщо атака дронами розпочалася, коли дитина на вулиці, а поруч немає дорослих?
✔ Щойно дитина почула характерне гудіння дронів — вона має негайно впасти на землю. Якщо несла щось у руках — спершу відкинути це вбік, бо люди часто травмуються, забуваючи про свою ношу.
✔ Потім треба прийняти захисну позу: витягнутися на землі, п’яти разом, руки зігнути у ліктях, кулаками прикрити шию, обличчям до землі, відкрити рот для запобігання контузії.
✔ Якщо пролунав вибух — треба уважно роззирнутися через кілька секунд, аби швидко знайти безпечніше місце для укриття. Що це може бути? Будь-яке заглиблення, навіть біля бордюру чи в канаві.
✔ Якщо перебуває в транспорті, дитина має негайно залишити його та знайти укриття. Потім перебігати короткими перебіжками відразу після почутого вибуху.
Що треба заборонити робити дитині під час атаки дронами-камікадзе?
✔ Не можна визирати у вікна із цікавості, щоб «тільки подивитись» чи зняти на відео політ «машини-вбивці».
✔ Не можна користуватися ліфтом.
✔ Не можна залишатися сидіти в транспорті, біля нього чи неподалік від автозаправок.
✔ Не можна ховатися у місцях, заставлених контейнерами, ящиками, будматеріалами.
✔ Не можна стояти під стінами сучасних будівель, офісів і магазинів — це не сховок, там дуже небезпечно.
✔ Не можна бігти відкритою місцевістю.
✔ Не можна торкатися уламків.
Пам'ятай про мінну небезпеку!
Внаслідок війни майже третина України замінована або забруднена рештками техніки та зброї. Особливо небезпечно в прифронтових районах і в деокупованих населених пунктах, куди українські родини повертаються з вимушеної евакуації.
Чи всі українці знають, як діяти, коли знайшов міну? Адже окупанти, утікаючи, часто використовують для пасток різні побутові предмети, зокрема, іграшки.

Правила поведінки у натовпі

НАТОВП - це скупчення неорганізованих людей, стурбованих фактором зовнішньої провокації. Натовп можна охарактеризувати як тимчасове об´єднання великої кількості людей, що мають безпосередній контакт між собою та майже ідентично реагують на певні стимули.
Психологи вважають, що натовп – особливий біологічний організм. Він діє по своїм законам і не завжди враховує інтереси окремих осіб, в тому числі і їх життя. Досвід підтверджує, що досить часто натовп стає небезпечнішим, ніжподії, які його створили. Найбільшою загрозою в натовпі є паніка. Почуття страху, що охоплює групу людей, миттєво передається іншим і переростає в некерований процес Людина, охоплена панікою, завжди погано мислить. У людей різко підвищується емоційність сприйняття того, що діється навкруги, знижується відповідальність за свої вчинки. Людина не може розумно оцінити свою поведінку і обставини, що склалися. За характером панічна втеча асоціальна: мати може залишити дитину, чоловік – жінку, люди стають несподіваним джерелом небезпеки один для одного. Людина, охоплена панікою, завжди вірить, що ситуація небезпечна.
Щоб не постраждати у натовпі, краще правило - не потрапляти в нього або оминути його. Якщо збираєтесь на масовий захід, не вдягайте речі, які можуть чіплятися: краватка, шарф, ланцюжок, сережки, мотузки, шнурки. Не вдягайте високі підбори. Одяг краще застібнути на блискавку. Не вдягайте одяг, який може обмежувати ваш рух. Слід пам’ятати, що в закритих приміщеннях під час панічної втечі люди завжди прориваються вперед, до виходу, тому, входячи в будь яке приміщення, треба звертати увагу на запасні, аварійні та альтернативні виходи, знати, як до них добратися. Завжди звертайте увагу на все, що відбувається навколо. Це життєво необхідно для того, щоб зорієнтуватись у випадку небезпеки. Якщо існує загроза потрапити у натовп, не наближайтеся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких вас можуть притиснути. Тримайтеся подалі від п’яних, агресивних чи озброєних людей.
Найнебезпечніше – бути затиснутим і затоптаним у натовпі. Якщо натовп вас захопив – не чиніть йому опору, рухайтесь разом з ним, підтримуйте загальну швидкість, не штовхайтесь. Глибоко вдихніть та розведіть зігнуті в ліктях руки в сторони, щоб грудна клітина була захищена. Уникайте будь-яких місць звуження між будівлями, тупиків чи виступів. Тримайтеся подалі від високих та повних людей чи тих, хто має громіздкі предмети або великі сумки. Головне завдання в натовпі – не впасти, для цього піднімайте ноги вище, ставте на повну ступню, не робіть короткі кроки, не піднімайтеся навшпиньки, не тримайте руки в кишенях. Якщо ви рухаєтесь в натовпі і щось впало, ні в якому разі не опускайтесь, щоб підняти. Щоб уникнути цього - підготуйтесь заздалегідь: надійно заховайте важливі речі в кишені та переконайтесь, що добре зав‘язали шнурки. У разі падіння спробуйте якнайшвидше підвестися на ноги по ходу натовпу. Не опирайтеся на руки (їх віддавлять або зламають). Якщо встати не вдається, згорніться клубком, захистіть голову передпліччями, а долонями потилицю.
Щоб вийти з натовпу, рухайтеся разом з людьми, поступово зміщуючись по діагоналі до краю. Але тримайтеся подалі від стін, виступів та решіток. В агресивному натовпі доречно дивитися нижче від рівня очей людини, але не в підлогу.